|
Diverzifikácia poľnohospodárstva na produkciu bioenergií si vynútila spoločenskú objednávku pre identifikáciu pôd (stanovíšť) najvhodnejších pre tieto účely a to nielen z hľadiska podmienok pestovania plodín, ale aj vzhľadom na ochranu plôch pre primárnu produkciu potravín.
Tento informačný modul poskytuje informácie o vhodnosti pestovania rýchlorastúcich drevín na poľnohospodárskej pôde, pričom zohľadňuje ako pôdno-klimatické podmienky, tak aj podmienky vyplývajúce z legislatívy.
Aplikácia má iba odporúčací charakter a slúži na usmernenie záujemcov o pestovanie rýchlorastúcich drevín na plochy, ktoré spĺňajú kritériá dané zákonom a zároveň ich pôdno-klimatické podmienky sa nachádzajú v rozsahu všeobecných kritérií vhodnosti.
Legislatívne podmienky pestovania rýchlorastúcich drevín
Keďže ide o pestovanie špecifickej plodiny na poľnohospodárskej pôde, má toto využitie zvláštny režim. Tento je určený priamo zákonom č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z.z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon v §18a určuje špecifické podmienky pre pestovanie rýchlorastúcich drevín nasledovne:
- minimálna výmera plochy pre pestovanie rýchlorastúcich drevín je 1000 m2 na dobu najviac 20 rokov
- porast rýchlorastúcej dreviny je možné založiť na poľnohospodárskej pôde:
- ktorá je zaradená podľa kódu BPEJ do 5. až 9. skupiny kvality
- ktorá je kontaminovaná
- ktorá je zaradená podľa kódu BPEJ do 3. alebo 4. skupiny kvality ak sa pôda nachádza v záplavovom
území, je zamokrená alebo je vystavená veternej erózii
- ktoré sú mimo 3. až 5. stupňa ochrany prírody a krajiny
Osoba, ktorá navrhuje založenie porastu rýchlorastúcej dreviny na poľnohospodárskej pôde je povinná podať žiadosť o registráciu do registra plôch rýchlorastúcich drevín, ktorý vedie obvodný pozemkový úrad. Zakladateľ porastu rýchlorastúcich drevín alebo jeho právny nástupca je povinný vykonať spätnú rekultiváciu poľnohospodárskej pôdy v termíne do ukončenia pestovania rýchlorastúcich drevín podľa osvedčenia vydaného obvodným pozemkovým úradom.
Pôdno-klimatické podmienky pestovania rýchlorastúcich drevín
Rýchlorastúce dreviny majú v našich agroekologických a ekonomických podmienkach vysoký potenciál. Z rýchlorastúcich drevín ide najmä o topoľ a vŕbu. Najvhodnejšie ekologické podmienky sa nachádzajú v nížinách, pahorkatinových a vrchovinových oblastiach. Chladnejšie klimatické podmienky sú menej vhodné. Týmto drevinám vyhovujú skôr vlhšie podmienky reprezentované pseudoglejovými a glejovými typmi a subtypmi pôd. Medzi vhodné môžeme zaradiť pôdy typu čiernica, smonica a fluvizem s hlbšou hladinou podzemnej vody. Suchšie pôdy vyhovujú iba čiastočne a nevhodné sú pôdy s extrémnymi vlastnosťami ako je vysoká skeletovitosť, plytký pôdny profil, veľmi ľahké alebo ťažké pôdne druhy. Rýchlorastúce dreviny môžeme pestovať aj na výrazných a príkrych svahoch, tam však majú viac pôdoochranný ako produkčný charakter (Vilček, Bedrna; 2007).
Senzitívne územia SR
Kontaminované pôdy môžu byť taktiež vhodnou voľbou pre pestovanie rýchlorastúcich drevín z dôvodu, že takéto plochy by mali byť vyradené z pestovania plodín, ktoré sú používané v potravinovom reťazci a teda mali by byť využívané skôr pre pestovanie technických plodín. Uvedený prístup podporuje aj zákon o ochrane poľnohospodárskej pôdy, pričom na plochách, ktoré sú kontaminované umožňuje pestovať rýchlorastúce dreviny bez ohľadu na skupinu kvality.
Informáciu o kontaminovaných územiach je možné získať z realizačných výstupov výskumných úloh VÚPOP, ktoré komplexne zhodnocujú aktuálny stav senzitívnych území SR. V súčasnosti ide o územie Hornej Nitry, Žiliny a okolia, Ružomberka a okolia, Banskej Bystrice a okolia, Žiarskej kotliny, Jelšavy a Hačavy.
Pri splnení legislatívnych požiadaviek, je možné pestovať rýchlorastúce dreviny aj na pôdach menej vhodných a nevhodných, respektíve kritériá pre pestovanie rôznych kultivarov rýchlorastúcich drevín môžu vybočovať zo všeobecných kritérií a teda uvedené plochy nereprezentujú všetky plochy, ktoré je možné využiť pre pestovanie rýchlorastúcich drevín.
|
|